banner26

Suçlarını kabul ettiler, cezaevine gönderildiler

Güncel 16.08.2023, 17:24
78
Suçlarını kabul ettiler, cezaevine gönderildiler
banner32

Sahte Hollanda pasaportu ile Havalimanı’ndan çıkış yapan ancak İstanbul Havalimanı’nda söz konusu pasaportların sahte olduğunun tespit edilmesiyle, KKTC’ye iade edilen iki zanlı cezaevine gönderildi

Sahte Hollanda Pasaportu ile Havalimanı’ndan çıkış yapan Abdiqadir Hussein Nur ile Osman Muridi Maye, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. 

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren Polis, 12 Ağustos 2023 tarihinde saat 03.27 sıralarında 34 yaşındaki Abdiqadir Hussein Nur ile 26 yaşındaki Osman Muridi Maye’nin tasarruflarında bulundurdukları, kendi bilgilerinin yer aldığı Hollanda pasaportlarıyla Havalimanından çıkış yaptığını söyledi.

Polis, İstanbul Havalimanı’nda söz konusu pasaportların sahte olduğunun tespit edilerek, zanlıların KKTC’ye iade edildiklerini kaydetti.

Polis, zanlıların 13 Ağustos tarihinde mahkemeye çıkarılarak, haklarında 3 gün tutukluluk emri alındığını belirtti. Polis memuru, zanlıların gönüllü ifade vererek, suçlarını kabul ettiklerini, 2022 yılı Ekim ayı içerisinde Abdiqadir Hussein Nur Lefkoşa Surlariçi, Osman Muridi Maye’nin ise Akıncılar bölgesinde birinci askeri yasak bölgeyi ihlal ederek, Güney Kıbrıs’a gittiklerini itiraf ettiklerini söyledi.

Polis, zanlıların 11 Ağustos 2023 tarihinde ise sahte Hollanda pasaportlarıyla Lokmacı Sınır Kapısı’ndan Kuzey Kıbrıs’a giriş yapıp, bir gün sonra da havaalanından aynı sahte pasaportlarla çıkış yaptıklarını söylediklerini aktardı. Polis, zanlıların tasarrufundaki sahte pasaportlara Türkiye’de polis tarafından el konulduğunu ifade etti.

Polis memuru, zanlıların KKTC'de yasal herhangi bir bağları olmadığını, serbest kalmaları halinde yasal olmayan yollardan tekrardan Güney Kıbrıs’a geçebileceklerini belirterek, 3 ayı geçmeyen bir sure ile cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak kalmalarını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç, zanlıları 3 ayı aşmayacak süreyle cezaevine gönderdi.

banner36
Yorumlar (0)
banner6