banner26

Üstel, Şampiyon Melekler Köyü’nde

Güncel 15.03.2023, 16:23
30
Üstel,  Şampiyon Melekler Köyü’nde
banner32

Başbakan Ünal Üstel İskenderun’da KKTC’den gönderilen konteyner evlerle oluşturulmaya başlanan Şampiyon Melekler Köyü’nü ziyaret etti.

Başbakan Üstel, incelemelerinin ardından burada yaptığı açıklama “Gönlümüz, aklımız, kalbimiz Anavatan Türkiye ile birlikte” diyerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde acıların paylaşılabilmesi için tek yumruk haline gelindiğini ve seferberlik ilan edildiğini söyledi.

Başbakan Üstel, Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de seferberlik ilan edildiğini belirterek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, bu süreçte ana vatanımızın yanındayız. Türkiye’ye yardım etmek için adeta bir yarış içerisine girdik.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu ile imzalanan protokol kapsamında toplamda bin prefabrik konutun Türkiye’ye gönderileceğine işaret eden Üstel, “Şu ana kadar 120 adet prefabrik ev gönderildi. Gönderilen prefabrik evlerin hemen kurulumuna başlandı.” dedi.

DÖNMEZ

Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez de konuşmasında, depremde dost ülkelerin de kendileriyle birlikte acıları paylaştığını dile getirerek, KKTC heyetlerinin yaptığı insani yardımların önemine vurgu yaparak teşekkür etti.

Dönmez, “Binlerce insanımızı kaybettik üzüntümüz sonsuzdur. KKTC’den genç yavrularımız da hayatını kaybetti. Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

Şampiyon Melekler Köyü’nün Rauf Denktaş Parkının yanında bulunan fuar alanına kurulacağını dile getiren Dönmez, esnaf ve iş insanlarının destekleriyle imal edilen konteynerlerle Türk halkına barınma imkanı sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

ÇAĞINER

Kıbrıs Türk Dayanışma Platform kurucu üyesi Dimağ Çağıner de konuşmasında, Kıbrıs Türkü’nün 6 Şubat tarihiden sonra Türkiye’de yaşanan acıları birebir hissettiğini kaydetti.

Çağıner, depremden sonra meydana gelen barınma sorununa bir nebze olsun destek vermek amacıyla prefabrik konteyner yapımı için bir platform kurduklarını belirtti.

Başbakanın desteği, bağışlar ve esnafın da el emeği ile bin konut sözü verdiklerini dile getiren Çağıner, peyder pey konteynerleri gönderdiklerini kaydetti.

Konteynerlerin ilk kısmının yerleştirilmiş olmasını görmenin onur verici olduğunu dile getiren Çağıner, Kıbrıs Türkünün kendi imkanlarıyla bu yardımı yapmasının kendilerine onur verdiğini söyledi.

Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Türk’ünün yanında olduğunu dile getiren Çağıner, Kıbrıs Türkü’nün de Türkiye’nin zor günlerinde yanında olacağını söyledi.

SAĞLIK ÇADIRLARINI ZİYARET

Konuşmaların ardından Başbakan Üstel ve beraberindeki heyet bölgeye kurulan sağlık çadırlarını (sahra hastanesi) gezerek yatan hastalar ile tek tek ilgilendi.

Başbakan Ünal Üstel daha sonra Antakya AFAD Merkez’ine giderek Hatay Afet Koordinasyon çalışmaları bilgilendirme toplantısına katıldı.

Başbakan Ünal Üstel, deprem bölgesi temasları çerçevesinde Antakya'da AFAD Hatay Afet Koordinasyon Merkezi’ne giderek afet koordinasyon çalışmaları bilgilendirme toplantısına katıldı.

Üstel şöyle dedi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti olarak vatandaşlarımızın yaptığı bağışlarla elde ettiğimiz insani yardımları 100’e yakın TIR’la sizlere ulaştırdık.

Hükümetimiz ve İş İnsanlarımızın kurduğu ortak platformla yürütülen kampanya çerçevesinde, ilinizde 1000 prefabrik konutluk Şampiyon Melekler Köyümüz ’ün kurulum çalışmaları bugün başladı. Çok kısa bir sürede prefabrik konutlar 5000 insanımıza sıcak ve güvenli bir barınma ortamı sağlayacak.

Deprem bölgelerinden ülkemize gelen depremzede kardeşlerimize imkanlarımız dahilinde her tür yardımı yapmaya çalışıyoruz.

Ülkemizde okuyan ve bu bölgede yaşayan üniversite öğrencisi çocuklarımıza da sahip çıkıyoruz.

Onları da asla sahipsiz bırakmayacağız. Onlara yönelik gerekli yardım programlarını başlatmış durumdayız. “

Çok zor günlerden geçilmekte olduğunu ifade eden Üstel, “Birbirimize en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bu zor günler millet olarak bizim adeta kardeşlik sınavımız gibidir. Ama ortaya çıkan kucaklaşma bu sınavı da başarıyla geçtiğimizin en somut göstergesidir. 2 devlet, 1 millet olarak yürekten, gönülden sizler için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Yorumlar (0)
banner6