banner26

Vicdani Ret ivediliğine ret

Güncel 08.01.2024, 16:54
49
Vicdani Ret ivediliğine ret
banner32

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) tarafından “Vicdani Ret Hakkı”nın tanınması için sunulan Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisine “ivedilik” talebi, “ateşkes” gerekçe gösterilerek, hükümet tarafından reddedildi.

İvedilik onayına sunulmadan önce, imza sahipleri adına öneriyi sunan CTP Milletvekili Erkut Şahali kürsüye çıkarak, Yasa Önerisine ilişkin konuştu.

Şahali, “Gerek yasanın gerekçesinde, gerekse de ivedilik talebimizde aslında net şekilde durumu izah etmeye çalıştık. Bu yasayla ilgili ilk talebimiz 2019 yılında, tam da böyle bir zamanda, anlayış işbirliği çerçevesinde Mecliste çalışılmaya başlanmıştı. Aynı anlayış işbirliği içerisinde nihayete erdirilmesidir” dedi.

Şahali, vicdani reddin insan hakkı olarak kuzeydeki mevzuatta tanımlandırılması gerektiğini ifade etti.

Şahali’nin ardından kürsüye çıkan UBP Milletvekili Sunat Atun ise yasa önerisini incelediklerini, komite tutanaklarını okuduklarını ifade ederek, “adadaki ateşkesi” gerekçe gösterdi, öneriye ret oyu vereceklerini açıkladı.

Atun, “Küçük bir ülkeyiz ve ateşkes pozisyonundayız. Karşımızda sürekli silahlanan bir kesim var. Bunu sürekli olarak kendi politikasına yansıtan bir kesim var. Bizim askeri alanda veya seferberlik alanında vicdani redde kapı açmamız söz konusu değil” dedi.

banner36
Yorumlar (0)
banner6