banner26

Türkiye'deki restoranlarda yeni dönem

Türkiye 17.01.2023, 17:46
139
Türkiye'deki restoranlarda yeni dönem
banner6

Türkiye’de artan menü fiyatları sonrası tüketici davranışlarında görülen değişikliklerden sonra şimdi de işletme davranışlarında değişiklikler yaşanıyor.

İstanbul’daki bazı restoranlar marketlerden sonra fiyat sabitleme çağrısına uyduklarını duyururken, bazıları ise tepki çeken yeni uygulamalara geçti.

Özellikle Kadıköy'ün en işlek sokaklarından biri olan Güneşli Bahçe'de bazı restoranlar sadece meze ve alkollü içecek sipariş vermek isteyen müşteriye servis açmamaya başladı.

Alkolü diğer restoranlara göre daha uyguna satıp, yemeği zorunlu hale getiren bu yeni uygulama ise müşterilerin tepkisini çekiyor.

Geçen hafta alkollü içeceklere yapılan yüzde 35'lik zam sonrası restoran, meyhane ve eğlence mekanları da menü fiyatlarını güncelledi.

Bazı mekânların müşteri çekmek için başvurduğu yeni yöntem ise mobbing'e dönüştü.

Panolara çeşitli markaların rakı fiyatlarını asan ve diğer mekânlara göre daha ucuz sattıklarını iddia eden işletmelerin şef garsonları, masaya oturan müşteriden sipariş alırken “Servisimiz yemeklidir. Ara sıcak ya da yemek sipariş etmezseniz servis açamıyoruz” diyor.

Sadece meze ve alkollü içecek sipariş vermek isteyen müşteriye servis açılmıyor.

Söz konusu işletmelerin başka bir uygulaması da dikkati çekiyor.

“Kuver” ücretinin dışında hesabın yüzde 10'u kadar servis ücretini zorunlu tutup, bunun “garsoniye” olmadığını ısrarla belirtiyorlar.

Yemek ve alkollü içecek için 2 bin TL ödemesi gereken dört kişinin cebinden çıkacak para; kuver (60 TL) ve servis ücretiyle (200 TL) ve ortalama yüzde 10 garsoniye (200 TL) ile 2 bin 460 TL'ye yükseliyor.

Geçmiş yıllarda da “Hem kuver ücreti hem servis ücreti olur mu?” tartışması yaşanmıştı.

Bazı işletmeciler “Olur, ikisi ayrı şeyler. Kuver; ekmek, su gibi masaya önden gelen ürünler için yazılır. Servis ise garsonların verdiği hizmet içindir” derken; bazı işletmeciler ise “Her ikisini aynı anda talep etmek etik açıdan doğru değil” demişlerdi.

‘BİREYSEL BİR PAZARLAMA TEKNİĞİ, GENELE YAYILMADI’

Sozcu.com.tr’ye konuşan Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, bu uygulamanın bireysel bir pazarlama tekniği olabileceğini ancak sektöre yayılan genel bir uygulama olmadığını söyledi.

Tüm Restoran ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl de, bazı işletmelerin sadece meze ve alkollü içecek sipariş vermek isteyen müşteriye servis açmamaya başlamasını henüz duymadığını ancak pandemiden sonra tüm işletmelerin kendileri için daha tasarruflu uygulamalara geçebildiğini aktardı.

Bunlardan birinin menü kısıtlaması olduğunu söyleyen Bingöl, “Birçok işletmeci menüde daralmaya gidiyor. Çünkü menüde ne kadar çok ürün varsa o kadar çok eleman çalıştırırsın. Bu yüzden 100 çeşit ürünü varsa 70’e, 50’ye indiriyor” dedi.

Yorumlar (0)