banner26

Biden 30 sene geriye gitti! Ölen Fransa lideriyle konuştuğunu söyledi

banner47

Dünya 08.02.2024, 18:48
36
Biden 30 sene geriye gitti! Ölen Fransa lideriyle konuştuğunu söyledi
banner32

ABD Başkanı Joe Biden, 1996 yılında hayatını kaybeden Fransa lideri ile konuştuğunu belirtti ve aralarında geçen 'sohbeti' destekçileriyle paylaştı.

2020 yılında ABD Başkanlık Seçimlerini yüzde 51.3 alarak kazanan Joe Biden o dönem yaşı nedeniyle eleştirilerin odağı haline geldi. Birçok siyasetçi Biden'ın görev süresini bitiremeyeceğini, hatta yaşamını bile yitireceğini öne sürdü. Joe Biden ise bu dört yıllık süreçte peş peşe gaflar yaparak eleştirilerin çoğalmasına neden oldu. Bir dönem sık sık boşlukla tokalaşan Joe Biden'ın konuşmaları öncesi söyleyeceği cevaplar, atacağı adım sayısı dahi eline verilerek yönlendirildi. Bu yönlendirmelerin yanı sıra 2023 yılından itibaren Biden birçok defa yere düştü. Yürürken, bisiklete binerken ve merdiven çıkarken sık sık düşen ABD Başkanı, dünya medyasında kısa sürede manşet oldu.

HEM ÜLKEYİ HEM LİDERİNİ KARIŞTIRDI
Görev süresi boyunca Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline ve Orta Doğu'daki savaşa tanıklık eden Biden, Kasım ayında yapılacak olan seçimler için de mesaiye başladı. Bu bağlamda Nevada'da konuşan Biden, Fransız lider, Emmanuel Macron'u 1996'da ölen eski Fransa başkanı Francois Mitterrand'la karıştırdı.

81 yaşındaki Biden, Cornwall'daki toplantıda "Almanya'dan Mitterrand Amerika geri döndü" ifadesini kullanan Biden daha sonra Almanya'yı Fransa olarak düzeltti ve sözlerine şöyle devam etti:

"Almanya'dan, yani Fransa'dan Mitterrand bana baktı ve "ne kadar süre daha buradasın" dedi"

Beyaz Saray tarafından yayınlanan resmi yazılı açıklamada Mitterand yerine "Macron" ifadesi kullanıldı. Mitterrand 1981'de Fransa cumhurbaşkanı oldu ve 1995'e kadar görevde kaldı. Macron ise 2017'de 39 yaşında seçildi ve Fransa'nın Napolyon'dan bu yana en genç devlet başkanı oldu.

Yorumlar (0)
banner6