banner26

Kurbanların çoğu 20’li yaşlarda

Dünya 31.10.2022, 18:12
601
Kurbanların çoğu 20’li yaşlarda
banner6

Güney Kore'de Cadılar Bayramı kutlamalarındaki izdihamda ölenlerin sayısı 154'e yükselirken, ülke korkunç olayın şokunu yaşıyor. Yayınlanan görüntülerde onlarca gencin cansız bedeninin sokaklara serildiği görülürken Devlet Başkanı ulusal yas ilan etti

Güney Kore’nin başkenti Seul’de önceki Cumartesi gecesi Cadılar Bayramı kutlamasında yaşanan olaylar ülkeyi yasa boğdu. Can kaybı 154’e yükselirken, 80'den fazla kişinin de yaralandığı olayda, hayatını kaybedenlerin büyük kısmının 20’li yaşlardaki gençler olduğu belirtildi.

Seul şehir yönetimi, olayla bağlantılı 355 kayıp ihbarının alındığını açıkladı. Olayın ardından aileler, haber alamadıkları çocuklarının ve akrabalarının akıbetini göz yaşları içinde öğrenmeye çalışıyor. Yetkililer de hayatını kaybedenlerin kimliklerini belirleyip ailelerine ulaşmak için büyük bir çaba veriyor.

Ulusal İtfaiye Teşkilatı yetkililerinden Choi Cheon-sik, izdihamın, eğlence mekanlarının yer aldığı dar sokakta arka taraftakilerin kalabalığı itmeleri sonucu yaşandığını düşündüklerini belirtti.

Ulusal medyada yer alan bazı haberlere göre izdiham, Itaewon’daki eğlence mekanına kimliği açıklanmayan bir ünlünün geleceğine dair söylentilerle kalabalığın buraya akın etmesi sonucu yaşandı. Öte yandan mekanda uyuşturucu madde içeren şeker dağıtıldığına ilişkin iddialar da sosyal medyada yayıldı.

Seul’ün merkezindeki Itaewon’daki Cadılar Bayramı kutlamalarına yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

CANSIZ BEDENLER YOLA SERİLDİ

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, izdiham sonrasında onlarca kişinin yerlerde cansız yattığı ve acil servis çalışanları ile diğer kişilerin onlara kalp masajı yaptığı görülüyor. Görüntülerde, üzerleri örtülü bir şekilde yerde yan yana yatırılan cansız bedenler olduğu gözlenirken kutlamaya katılanların sosyal medya hesaplarından yaptıkları canlı yayınlarda izdiham anlarının dehşeti gözler önüne serildi.

Görgü tanıkları büyük bir kalabalığın aniden 4 metre enindeki sokağa doluştuğunu, arkadakilerin baskısıyla öndekilerin düşerek üst üste yığıldığını aktardı.

Olay, Güney Kore’de 2014 okul gezisindeki lise öğrencilerini taşıyan feribotun batması sonucu 304 gencin hayatını kaybetmesinden bu yana yaşanan en ölümcül facia oldu.

Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, , “ulusal yas” ilan ederken, “Bu trajedi ve felaket asla yaşanmamalıydı.” dedi.

Öte yandan ülkeyi yasa boğan felakette, popüler Güney Koreli şarkıcı ve aktör Lee Ji-han’ın da hayatını kaybeden isimlerden biri olduğu açıklandı. Henüz 24 yaşında olan Ji-han, ülkede katıldığı bir yarışma programını kazandıktan sonra ünlenmişti. Lee son olarak MBC dizisi Season Of Kkokdu’da yer almaya hazırlanıyordu…

Ülke, son dönemin en büyük trajedisiyle yasa boğulurken, izdiham sırasında olay yerinde olan görgü tanıkları da yaşadıkları korkunç anları anlattı. O gün Seul’de kutlamalara katılan isimlerden biri de Avusralya’dan gelen Nathan Taverniti’ydi.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Taverniti yaşadığı korkunç anları sosyal medya hesabından gözyaşları içinde anlattı. Tatil için üç arkadaşı ile birlikte Seul’e geldiklerini söyleyen Taverniti, arkadaşlarından birinin 24’üncü yaşını kutlamak için çok heyecanlıydı. Ancak işler beklenildiği gibi gitmedi…

Avustralyalı genç, Cadılar Bayramı kutlamalarının tadını çıkarmak için dışarı çıktıklarını ve izdihamın yaşandığı sokağa gittiklerini söyledi. Taverniti, arkadaşlarından birinin izdihamda öldüğünü gözyaşları içinde anlatırken, “Nefes alamadığını söylediğinde elinden tutuyordum. Tek görebildiğim bir insan duvarıydı… Onu kurtarmak imkansızdı” dedi.

‘KURBANLARIN ÇOĞU 20’Lİ YAŞLARDAYDI’

ABD merkezli ABC kanalına konuşan Avustralyalı genç, bölgeye gelen muhabirlerin yardımıyla arkadaşının cesedini bulduklarını belirtirken, diğer iki arkadaşının da hastanede yoğun bakımda olduğunu belirt

EPKİLER YÜKSELDİ

Trajedi ülkede tepkilerin yükselmesine de neden oldu. Kalabalığın kontrol edilmemesi ile ilgili olarak polis suçlanırken, hükümet, polislerin olay yerinde konuşlandığını savundu. Kurbanların yakınları ise yetkilileri yetersiz önlem almak ve izdihamı engelleyememekle suçluyor.

Daha önce görgü tanıkları, büyük bir kalabalığın aniden 4 metre enindeki sokağa doluştuğunu, arkadakilerin baskısıyla öndekilerin düşerek üst üste yığıldığını öne sürmüştü. Bu noktada polisin önlem almaması da tartışmalar arasında…

Yorumlar (0)
12°
az bulutlu