banner26

“550 liraya çocuk giysisi olur mu?”

Ekonomi 01.11.2022, 17:37
117
“550 liraya çocuk giysisi olur mu?”
banner6


Türkiye’de hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerine gelen dev zamlar esnafın satışlarını düşürmeye devam ediyor. Geçen yıl 75 TL'ye sattıkları bir ürünün bu yıl 200 TL'ye çıktığını anlatan esnaf, müşteri sayısının 3’te 2 oranında azaldığını anlattı.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle bazı ürün fiyatlarının geçen yıla göre en az 3 kat artarken, müşteri sayısının ise 3 kat azalmasının, ekonomik krizi daha da derinleştirdiğini söyledi.
Niğde Merkez ve Bor ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulunan Gürer, hazır konfeksiyon ürünleri mağazasını ziyaretinde esnafın sorunlarını dinledi.
Geçen yıl 75 liraya sattıkları ürünün 200 liraya çıkması nedeniyle müşteri kaybettiklerini belirten esnaf, müşteri yokken mağazanın ışıklarını yakmadıklarını belirtti.
İlçede uzun yıllardır esnaflık yaptığını söyleyen işletme sahibi, fiyatların yaklaşık 3 kat artması nedeniyle müşteri sayısında da 3'te 2 oranında azalma olduğunu söyledi.
Geçen yıl 75 liraya sattıkları bir çocuk giysisinin bu yıl 200 liraya, 250 liraya sattıkları ürünün ise 550 liraya çıktığını anlatan esnaf, bu nedenle müşteri sayısının sürekli azaldığını belirtti.
Özellikle çocuk giysilerindeki fiyat artışlarının ürünlerin satılamamasına neden olduğuna değinen esnaf, “Bir çocuk giysisi 550 lira, çocuk çabuk büyüdüğü için vatandaş 3 ay sonra çocuğunun kullanamayacağı birini 550 liraya almak istemiyor” dedi.
‘MAĞAZANIN IŞIKLARINI AÇMIYORUZ’
Dükkanın aydınlatmasından tasarruf yapmayı çalıştıklarını belirten esnaf Ali Çiftçi, müşteri yokken mağazasının ışıklarını yakmadığını, aksi halde en az 3 bin ila 5 bin lira arasında elektrik faturası geldiğini ifade etti.
Çiftçi, “Kazancımızdan vazgeçtik sermayeyi korumaya çalışıyoruz” dedi.
NAKLİYE ÜCRETİ 2 BİN 500 LİRADAN 15 BİN LİRAYA ÇIKTI
Ürünler Bursa ve İstanbul'daki toptancıdan aldıklarını söyleyen esnaf Ali Çiftçi, geçen yıl 2 bin 500 ila 3 bin lira arasında olan nakliye ücretinin bu yıl 15 bin liraya kadar yükseldiğini belirtti.
“Kamyonun içindeki ürün zaten 15 bin lira etmiyor. Nasıl bu parayı verebiliriz?” diyen Çiftçi, nakliye ücretlerindeki artışın neden olduğu mağduriyete dikkat çekti.
Sattıkları bir ürünün yerine aynısını koyamadıklarını dile getiren esnaf, eskiden çekle alışveriş yapabildiklerini ancak ekonomik kriz nedeniyle toptancıların artık peşin para istediğini, bu durumun da mağazacıları ciddi manada sıkıntıya soktuğunu anlattı.

Yorumlar (0)
10°
az bulutlu
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.