banner26

Arıklı: "Beşparmak Dağlarına tünel yapacağız"

Güncel 16.08.2023, 16:50
15
Arıklı: "Beşparmak Dağlarına tünel yapacağız"
banner32

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, geçmişte bir çok kez gündeme gelen tünel projesinin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldığını açıkladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, EkoTürk kanalında yayınlanan “İnci Erdoğan ile İşin İçinde” programına konuk olarak önemli açıklamalarda buludu.

Ulaşım alanında Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin katkıları ile  ile önemli projeler gerçekleştirdiklerini açıklayan Arıklı, Orta Mesarya ile kuzey sahili arasındaki kara ulaşımını daha kolay ve güvenli hale getirmek için Beşparmak Dağlarına bir tünel inşa edilmesi konusunun Bakanlar Kurulunda ele alındığını ve Başbakanın bu yönde çalışma yapılması için talimat verdiğini açıkladı .

Arıklı, iki alternatif üzerinde çalışıldığını, bunlardan birinin Dikmen-Girne arasında diğerinin ise Değirmenlik-Arapköy arasında olduğunu ifade etti.

Bakan Arıklı “Özelde Girne Dağ Yolu olarak bilinen Değirmenlik-Çatalköy Yolundaki trafiği yönlendirmek, genelde ise Orta Mesarya ile kuzey kıyılarımız arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak ve daha güvenli hale getirmek için tünel projesini hayata geçiriyoruz. Artık son aşamadayız”dedi.  Arıklı Tünel fizibilite çalışması için Türkiye’den uzmanların KKTC ye davet edildiğini ve Karayolları Dairesi ile birlikte çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Arıklı, Tünelin 5 km uzunluğunda, maliyetinin ise 75-100 milyon dolar civarında olacağının tahmin ettiklerini aktardı. 

Yorumlar (0)
banner6