banner26

Arıklı'dan BM'ye: “Biz koyun değiliz. Karşımıza çıkarlarsa sorumluluk bize olmaz”

banner47

Güncel 14.09.2023, 14:52 14.09.2023, 14:59
21
Arıklı'dan BM'ye: “Biz koyun değiliz. Karşımıza çıkarlarsa sorumluluk bize olmaz”
banner52
banner32

Ulaştırma Bakanı Arıklı, Pile Yolu konusunda Yiğitler tarafından yol yapım çalışmalarına yeniden başlandığını bildirdi ve “Umarım ara bölgeye gelindiğinde BM engel olmaz. Karşımıza çıkarlarsa sorumluluk bizde olmaz” dedi

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yunus Ateş ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulde dernek çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Arıklı, bakanlığın sorumluluğunda olan Yiğitler-Pile Yolu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Yiğitler-Pile Yolu, Pile’de yaşayan 500 soydaşımızın nefes borusudur. KKTC olarak bu yolu yapmakta kararlıyız. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin de bu konuda bize büyük desteği var” diyen Arıklı, çıkan arbedenin ardından diplomasiye fırsat vermek için yol yapım çalışmalarının durdurulduğunu ancak daha fazla kaybedecek zaman olmadığı için Yiğitler tarafından yol yapım çalışmalarına yeniden başlandığını belirtti.

“Pazartesi çalışmalar Yiğitler köyü tarafından başladı. Umarım ara bölgeye gelindiğinde Birleşmiş Milletler (BM) engel olmaz. Karşımıza çıkarlarsa sorumluluk bizde olmaz” diyen Arıklı, “BM’nin görevi, kendilerinin daha öncede söyledikleri gibi ‘not tutmak’ olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“BM'nin görevi kaba kuvvetle karşımıza çıkmak değil, sadece not tutmaktır. Geçtiğimiz günlerde Lefkoşa ara bölgede askerimize yapılan saldırının notunu aldık. BM araştırmasını bekliyoruz. Şimdilik sessiz ancak bunu unutmayacağız. Ne Türkiye eski Türkiye, ne de KKTC eski KKTC’dir” diyen Arıklı, Kıbrıs Rum tarafının ara bölgedeki yapılaşmalarına ses çıkarmayan BM’nin Yiğitler-Pile Yolu’nu engellemesinin ve Kıbrıs Türk tarafında çifte standart uygulamasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Arıklı, “Biz uysal koyun değiliz. Karşı taraf bu yolun yapımı konusundaki kararlılığımızı gördü. Biz soydaşlarımızın feryatlarını duymayacak kadar sağır bir devlet değiliz…BM bizi durdurmak için ilk defa güç kullanmasına rağmen kararlılığımızdan bir santim geri adım atmış değiliz. Bu yol mutlaka ama mutlaka yapılacak ve Pilelilerin hizmetine sunulacaktır” şeklinde konuştu. 


 

Yorumlar (0)
banner6