banner26

"Asgari ücretlinin sabrı tükendi"

banner47

Güncel 09.01.2024, 16:50
94
"Asgari ücretlinin sabrı tükendi"
banner32

İstatistik Kurumu’nun hayat pahalılığını açıklamasıyla kamudan ödenenler %50,31 artışı garantiledi.

Ülkede özel sektör çalışanları ile kamuda istihdam edilen işçiler, 2024 yılının ilk asgari ücretinin bu hafta içinde belli olmasını bekliyor. İstatistik Kurumu, 4 Ocak tarihinde 2023 yılının hayat pahalılığı rakamlarını açıklamasına rağmen, Asgari Ücret Saptama Komisyonu henüz toplantıya çağrılmadı.

Yasa gereği, çalışan kesimlerin dört gözle beklediği asgari ücretin 16 Ocak’a kadar belirlenmesi gerekiyor. İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre, aralık ayı enflasyonu %5.44; 2023 enflasyonu ise %83,63 olurken, 6 aylık artış oranının da %50.31 oranında gerçekleştiği hesaplanmıştı. Bu açıklama sonrasında, kamu çalışanları ve kamu emeklilerinin %50.31’lik hayat pahalılığı artışı garantilenirken, gözler asgari ücrete çevrilmişti.

İŞVEREN TEMSİLCİLERİ BEKLENİYORMUŞ


İstatistik Kurumu’nun aralık ayı hayat pahalılığı verilerini açıklamasının ardından, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun bu hafta içinde toplantıya çağrılması bekleniyordu. Ancak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, bu hafta için toplantı çağrısı yapabileceğini söyledi, ancak net tarih vermedi. Önceki gün bir web sitesinde açıklama yapan Gardiyanoğlu, “İşverenler sendikasının iki temsilcisinin değişeceğini ve yeni isimlerin kendisine ulaşmasını beklediğini belirterek, “En geç perşembe günü toplantı çağrısı yapma düşüncem var” diye konuştu. Bakan, HP oranın belli olur olmaz masayı toplamayı vaat etmişti.

Öte yandan Hür İşçi Sendikaları  (Hür-İş) Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, asgari ücretin henüz belirlenmemesini protesto için yarın sabah saat 9.00’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde  olacaklarını açıkladı.

Hür-İş’ten verilen bilgiye göre, Serdaroğlu, altı aylık hayat pahalılığı dahil tüm veriler elde edilmesine rağmen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun hala toplantıya çağrılmadığını belirtti. Serdaroğlu, “Her hafta Perşembe günü toplanacağız türünden söylentiler ortaya atılıyor. Ama bu Perşembe bir türlü gelmiyor. Çalışanın sabrı tükendi. Hükümet edenler bunu bilsin” dedi.

Bakanlığa salı gününe kadar süre verdiklerin ancak toplantı çağrısının hala yapılmadığını açıklayan Serdaroğlu, yarın Çalışma Bakanlığı önünde bu taleplerini dile getireceklerini ifade etti.

Serdaroğlu, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın son günlerde Hür-İş Federasyonu’nun çalışanı temsiliyetini de tartışmaya açtırmaya çabaladığını üzülerek görüyoruz. Varlığımızı Sayın Bakana hatırlatmak için tüm basın mensuplarını yarın saat 9.00’da Çalışma Bakanlığı önünde bekliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
banner6