banner26

"Concorde Otel'e usulsüz kiralama"

Güncel 30.04.2024, 12:25 30.04.2024, 12:26
850
"Concorde Otel'e usulsüz kiralama"
banner32

Bafra'da 80 dönümlük orman arazisi, 36 yıllığına Concorde Otel'e kiralandı. Karara tepki gösteren Kema, bu kiralamanın, "tamamen kötü niyetle yapılmış, kanunsuz ve usulsüz bir kiralama" olduğunu vurguladı

Bafra'da bulunan 80 dönüm orman arazisi 36 yıllığına, Concorde Luxury Resort Otel'in kullanımına verildi.

Bakanlar Kurulu, Bafra Turizm Yatırım Bölgesinde bulunan Pafta/Harita XVI-1 W Parsel 23/5/1/11 numaralı 80 dönüm orman arazisini yabancı bir firmaya kiraladı.

Kiralama "rehabilite edip ağaçlandırma yapılması" amacıyla yapıldı.

37 yıllığına kiralanan orman arazisi, uluslararası ticari faaliyetlerde bulunan Zafer Taahhüt İnşaat ve Ticaret A.Ş.'ye verildi.

Böylelikle, 80 dönümlük orman arazisi 4.7.2061 yılına kadar özel firmanın kullanımına verilmiş olundu.

Bafra'da faaliyet gösteren ConcordeLuxuryResort Otel, Zafer Taahhüt İnşaat ve Ticaret A.Ş. bünyesinde bulunuyor.

Firmanın, kiralama karşılığına ne kadar ücret ödeyeceği ise henüz bilinmiyor.

KEMA'DAN TEPKİ

Öte yandan Kıbrıs Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (Kema), Bakanlar Kurulu'nun; Bafra’da 80 dönüm orman arazisini “rehabilite edilip, ağaçlandırma yapılması” amacı ile 37 yıl süre ile kiraladığını belirterek bunu eleştirdi.

Kema Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İlkay İlseven yazılı açıklamasında, Bafra Turizm bölgesi ile ilgili çıkarılan 19/2003 sayılı yasa ekindeki cetvelde yer almayan bu orman arazisinin bu şekilde kiralanmasının, “tamamen kötü niyetle yapılmış, kanunsuz ve usulsüz bir kiralama” olduğunu savundu.

Bakanlar Kurulunun bu kiralama kararını kınayan İlseven, böyle bir kiralama olayına karşı yasal yola başvuracaklarını bildirdi.

Ağaçlandırma görevinin Orman Dairesinde olduğunu ifade eden İlseven, söz konusu arazinin yasal olarak kiraladığı komşunun başka bir araziye bağlayarak sahipleneceğine ve bu şekilde kötü niyetin de gerçekleşmiş olacağını kaydetti.

İlseven, “Konuyu Çevre Platformunun diğer paydaşları ile birlikte değerlendirdik. Yargı yolu ile ilgili tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra yargıya başvurulacaktır” dedi.

Yorumlar (0)
banner6