Denktaş: Maaş ödeme sıkıntımız yok

Maliye Bakanı Serdar Denktaş Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında “Hükümet maaş ödeme sıkıntısındadır” söyleminden vazgeçilmesini istedi, böyle bir sıkıntının söz konusu olmadığını ifade etti. Denktaş, “Son kez söylüyorum.

Güncel 26.03.2019, 15:19 26.03.2019, 15:19
Denktaş: Maaş ödeme sıkıntımız yok

Maliye Bakanı Serdar Denktaş Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında “Hükümet maaş ödeme sıkıntısındadır” söyleminden vazgeçilmesini istedi, böyle bir sıkıntının söz konusu olmadığını ifade etti.Denktaş, “Son kez söylüyorum. Vatandaşa bu kuşkuyu salmaktan vazgeçin” dedi.

Protokolün imzalamadığına ilişkin eleştirilere de yanıt veren Denktaş, protokole ilişkin Türkiye’den bir ay kadar önce ilk heyetle görüştüklerini, ardından ikinci heyetle görüştüklerini aktardı.

Denktaş, “Görüşmeler tamamlandı. Genel Sağlık Sigortası kalan tek eksiktir. Bu konuya ilişkin 31 Mart sonrasında gelecek heyetle görüşerek, tamamlayacağız” dedi.

Serdar Denktaş, “Biz protokolü imzalamak için hazırız. Gecikme Türkiye’den kaynaklanmaktadır. Doğal olarak seçim vardır. Seçimin ardından 10 günlük gibi bir süre içinde imza aşamasına gelineceğine inanıyorum” dedi.

Haziran ayından önce ise para akışının başlayamayacağını öngördüğünü de ifade eden Denktaş, çalışma ve planlamalarını bu tarihe göre yaptıklarını belirtti.

“Kendi kaynaklarımızla yolumuza devam etmeye çalışıyoruz“ diyen Denktaş, “Protokolün bir yıllık olması önerisi Türkiye kaynaklıdır. Böyle olmaması gerektiğini anlattık, 3 yıllık bir program için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Uzlaşılamayan konuların da mevcut olduğunu; şu an için bu konularda detay vermeyeceğini ifade eden Maliye Bakanı Denktaş, “Türkiye’nin Hükümetle ilgili sorunu olduğu yönündeki eleştirileri de “Türkiye bu kadar küçük düşünmüyor” diyerek yanıtladı.

Türkiye’nin bir sorun yumağı içinde olduğunu, atılacak adımların olumlu olumsuz buraya da yansıyacağını belirten Denktaş, “Türkiye’nin sıkıntılara ilişkin ne yapacağını nasıl bir karar alacağını bekleyeceğiz” dedi.
KKTC’ye yönelik olabilecek olumsuzlukların yine Türkiye ile birlikte aşılacağını vurgulayan Denktaş, Muhalefetin vatandaşı Hükümete karşı kışkırtmaya çalıştığını söyledi.

Aralık ayındaki 100 milyar hariç Ağustos ayından itibaren Türkiye’den hiçbir kaynak aktarılmadığına işaret eden Denktaş, “Öngörülmeyen tüm mükellefiyetleri dahi karşılayabildik. Bu önemli bir başarıdır. Bunu küçümsemeyin” dedi.

Nisan ayından itibaren bankalara geçmişten gelen borçların geri ödenmesine de başlanacağını da açıklayan Denktaş, Merkez Bankasının da kar payından borçların ödenmesi için kaynak aktarılacağını kaydetti.
Elektrikte çoklu tarife sistemini olumlu bulduğunu da ifade eden Denktaş, çoktan yapılması gereken zammın yeni uygulama ile aynı tarihe denk geldiğini, bir hata olmadığını da kaydetti.

Denktaş, zor bir sürecin içinden geçildiğini , yanlışları düzeltmek için hep beraber bir çalışma içine girilmesi gerektiğini de ifade etti.

(BRT)


Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu