banner26

Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali'nde Fazıl Say ve Genco Erkal da sahne alacak

Güncel 25.08.2023, 11:02
23
Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali'nde Fazıl Say ve Genco Erkal da sahne alacak
banner32

Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği tarafından düzenlenen ve bu yıl 21’incisi yapılacak Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali 15 Eylül’de başlıyor.

Salamis Antik Tiyatro ve Bellapais Manastırı’nda 12 farklı konsere ev sahipliği yapacak bu yılki festival 6 Kasım’a kadar devam edecek.

15 Eylül’de Bellapais Manastırı’nda yer alacak festival açılış konserinde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Şef Ali Hoca yönetiminde Avustralya’dan solist olarak katılacak besteci ve handpan sanatçısı Baran Yıldız’a eşlik edecek.

FAZIL SAY VE GENCO ERKAL “NAZIM” BULUŞMASI

Festival kapsamında 25 Eylül’de ise Salamis Antik Tiyatro’da “Nazım Şiirleri ve Say Besteleri” yorumunda iki dev sanatçı Fazıl Say ve Genco Erkal sahne alacak.

ÜNLÜ GİTAR VİRTÜÖZÜ KRZYSZTOF MEİSİNGER FESTİVALDE

CSO, 26 Eylül’de bu kez dünyaca ünlü Polonya’lı gitar virtüözü Krzysztof Meisinger’in yönetiminde ve solistliğinde birlikte sahne alarak Piazzolla’nın eserlerini yorumlayacaklar.

RUS SANATÇILAR BULUŞMASI

Mezzo soprano Oksana Donika, Çellist Susanna Orçan ve piyanist Irina Akkök, 4 Ekim’de Bellapais Manastırı’nda sahne alacaklar.

AVANT-GARDE VE DOĞAÇLAMA MÜZİĞİNİN DÜNYACA TANINMIŞ İSMİ FESTİVALDE

Dünyaca tanınmış piyanist–besteci Arman Ratip, 11 Ekim’de Bellapais Manastırı’nda vereceği piyano resitalinde ünlü besteciler Paganini–Liszt–Chopin’in çok sevilen temalarından oluşturduğu potpuri tarzı doğaçlamasının yanı sıra yeni uzay müziği besteleri ile de izleyicilerle buluşacak.

“PARLAYAN YILDIZ” DENİZ ŞENSOY İLE CSO BULUŞMASI

Efsane kemancı Maxim Vengerov’un master-class konserlerinde solist olarak yer alan ve Avrupa’da “parlayan yıldız” olarak adını duyuran kemancı Deniz Şensoy, 13 Ekim’de Bellapais Manastırı’nda CSO Konseri’nin solist sanatçısı olarak sahne alarak Şef Ali Hoca yönetiminde Mendelssohn’nun Mi minor Keman Konçertosu’nu seslendirecek.

VİYOLONSEL-PİYANO RESİTALİ

Festivalin 17 Ekim’deki konukları Ankara CSO viyolonsel sanatçısı Yiğit Tan ve KKTC’de yaşamını sürdüren tanınmış piyanist Atakan Sarı, Bellapais Manastırı’nda bir resital sunacaklar.

LA TRAVİATA OPERASI BELLAPAİS’TE

Festivalde yer alacak konserler arasında 19 Ekim’de Verdi’nin ünlü operası La Traviata’nın Bellapais Manastırı sahnesinde ilk kez yer alacak olan “Anlatımlı Konserini” Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları soprano Burcu Uyar, tenor Ayhan Uştuk, bariton Gürhan Gürgen ve piyanist Esra Poyrazoğlu Alpan sahneleyecekler.

Kemancı Ozan Akkol ve piyanist Ece Sözer, 27 Ekim’de Bellapais Manastırı’nda ünlü İngiliz besteci Edward Elgar’ın eserlerinden oluşan bir programla festivalde yer alacaklar.

THE BEATLES EFSANESİ LBO İLE FESTİVALDE YAŞAYACAK

Efsanevi grup “The Beatles”ın şarkıları 31 Ekim akşamı Oskay Hoca yönetimindeki Lefkoşa Belediye Orkestrası (LBO) eşliğinde solist Serdar Tuksal’ın sesinden Bellapais Manastırı’nda yankılanacak.

SOPRANO ALİNA POLOVA VE PİYANİST YULİYA YILMAZ KONSERİ

Ukraynalı tanınmış soprano Alina Polova ve tanınmış piyanist Yuliya Yılmaz 3 Kasım’da Bellapais Manastırı’nda romantik dönem bestecilerinin eserlerinin yer alacağı seçkin bir repertuvar ile izleyicilerle buluşacaklar.

FESTİVALİN FİNALİNDE “PİYANONUN KRALİÇESİ” GÜLSİN ONAY SAHNE ALACAK

Festivalin finalinde ise dünyaca ünlü piyanist TC Devlet Sanatçısı Gülsin Onay 6 Kasım’da Bellapais Manastırı’nda sunacağı piyano resitali ile sahne alarak festivalin kapanış konserine imza atacak.

Salamis Antik Tiyatro’da yer alacak olan Fazıl Say ve Genco Erkal Konseri saat 21.00’de, Bellapais Manastırı’nda yer alacak, diğer tüm konserler ise saat 20.30’da başlayacak.

BİLETLER

Konser biletleri, Deniz Plazalardan, Bellapais Manastırı Bilet Ofisi’nden ve online olarak: biletfest.com adresinden sağlanacak.

banner36
Yorumlar (0)
banner6