banner26

"Yalanlarınızdan bıktık"

banner47

Güncel 22.01.2024, 15:51
152
"Yalanlarınızdan bıktık"
banner32

Bakıma muhtaç insanların, korkunç şartlarda barınmaya çalıştığı Sınırüstü Bakımevi’ni “2 ayda tamamlayacağız” diyenler 2 yıldır bitiremedi.

Sınırüstü Bakımevi’nde 2022 yılının Ocak ayında yaşananlar ülkede infial yaratmıştı. Yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin, insan onuruna yakışmayan şartlarda bir yaşama mahkum edilmesi vicdanları yaralamıştı.

İnsanlıktan utandıran görüntülerden sonra yetkililer harekete geçmiş dönemin Başbakanı Faiz Sucuoğlu, yaşanan skandal olay ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

2 AYDA BİTİRİLECEKTİ
Bakıma muhtaç insanların, korkunç şartlarda barınmaya çalıştığı Sınırüstü Bakımevi skandalı ortaya çıkmasından sonra ülkemizde KTİMB Yönetim Kurulu Üyesi, proje koordinatörü Erdoğan Bekiroğlu, Sınırüstü Halk Vakfı Yaşlı Bakım Evi’nin inşası hususunda; Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB), China Pazarlama LTD. ve Kamtek LTD ortak bir açıklama yaptı. Sponsorlar , Sınırüstü Bakımevi’nin insani şartlarda bir bakımevine dönüşmesi için fizibilite çalışmalarından sonra işin yapımının iki ayda bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetmişti.

2 YILDIR SES YOK
Açıklamaların üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, Sınırüstü Bakımevinde adım atılmadı. Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Hatice Jenkins, yaptığı açıklama ile Sınırüstü Halk Vakfı Yaşlı Bakımevi’nin iki yılı aşkın süredir tamamlanmadığını ifade ederek, bakımevini 2 ayda tamir edileceği yönünde söz veren yetkilileri eleştirdi.
Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Hatice Jenkins, Sınırüstü Bakımevi’nin içler acısı halinin ve oradaki yaşlı bireylerin içinde bulunduğu durumun ortaya çıkmasının ardından 2 yıl geçtiğine dikkat çekerek, o dönem birçok sponsorun bakımevinin 2 ay içerisinde iyileştirileceği yönünde söz verdiğini ancak 2 yıldır sorunun devam ettiğini vurguladı.

Açıklama şöyle:   

 “Sevgili arkadaşlar aşağıda gördüğünüz fotoğraflar iki sene önce Skylap'ın videoları ile ortaya çıkartılan, ve büyük bir skandal ile kapatılan Sınırüstü Bakımevi'nin bugünkü halidir. Burayı 2 ayda tamir edecekleri vaatleri veren sayın sponsorlar, sözüm size! Yalanlarınızı dinlemekten artık bıktık....iki ay değil tam iki senedir sizi bekliyoruz. Mademki yapamayacaktınız niye bu işe giriştiniz. Sizin sponsor olmanızı isteyen sizi zorlayan hiç kimse yoktu beyefendiler. Sorumsuz davranışlarınız, kavga ve yalanlarınız ile tam iki koca yıl kaybettik. Dönmeyi bekleyen yaşlıcıklarımızın birçoğu bekleye bekleye ölüp gitti... Biz artık sizden hiçbir şey beklemiyoruz çünkü verdiğiniz zarar yaptığınız faydayı çoktan aştı. Bu çerçevede, artık gerekeni yapması için TC Elçiliğini, EVKAF'ın yeni yönetimini, Başbakanlığı ve Çalışma Bakanlığı'nı  tekrar göreve davet ediyoruz. Ülkemizin kaynaklarına sahip çıkmak, korumak, sizin görevinizdir sayın yetkililer, hatırlatırız!”

banner36
Yorumlar (0)
banner6