banner26

Rusya vanayı kapattı

Dünya 31.08.2022, 16:49
143
Rusya vanayı kapattı
banner32

Rus doğal gazını Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım boru hattı üzerinden sevkiyatlar üç günlüğüne durduruldu. Rusya ise Fransa'nın doğalgaz vanasını ödeme almadığı için kapattı

Rusya’dan Avrupa'ya doğalgaz akışı üç günlüğüne durdu. 
Kuzey Akım’ın yürütücü firması Nord Stream AG'nin yayımladığı verilere göre, boru hattı üzerinden 31 Ağustos ila 2 Eylül tarihlerinde doğalgaz sevkiyatı gerçekleştirilmesi planlanmıyor.
Gazprom’dan 19 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Kuzey Akım hattında çalışan tek kompresör ünitesindeki bakım nedeniyle 31 Ağustos’tan itibaren üç günlüğüne doğalgaz akışının durdurulacağı bildirilmişti.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, önceki gün yaptığı açıklamada, doğalgaz sevkiyatlarının yaptırımlardan ötürü durduğunu, Avrupalı siyasilerin attıkları adımlar nedeniyle vatandaşların çok fazla para ödemek zorunda kaldığını söyledi.
Gazprom, boru hattında kullanılan çeşitli parçaların bakımının yaptırımlar nedeniyle yapılamadığı gerekçesiyle boru hattından gönderilen doğalgaz miktarını yaklaşık yüzde 80 düşürmüştü.
RUSYA, FRANSA'NIN DOĞALGAZ VANASINI KAPATIYOR
Öte yandan Gazprom, Fransız enerji şirketinin temmuz ayında gaz teslimatları için ödeme yapmamasının ardından Engie'ye tedariki durduracağını duyurdu.
Rusya'nın devlete ait enerji devi Gazprom,  Fransız kamu hizmetleri şirketi Engie'ye gaz tedarikini kestiğini doğruladı.
St. Petersburg yöneticisi, Paris merkezli şirketin temmuz ayındaki gaz teslimatlarını tam olarak ödemediğini açıkladı.
Gazprom, Engie'ye yaptığı açıklamada, 1 Eylül'den başlayarak, halihazırda tedarik edilen gazın ödemesinin tamamını alana kadar gaz dağıtımını durduracağını bildirdi.
Ayrıca, Fransız tarafının salı akşamına kadar ödemeyi yapmadığını ve bunun Rus yasalarına göre daha fazla gaz teslimatını imkansız hale getirdiğini kaydetti. Günün erken saatlerinde Engie, Gazprom'un kendisine " gaz dağıtımlarında bir azalma " bildirdiği konusunda uyardı ve Bloomberg'e göre " taraflar arasında bazı sözleşmelerin uygulanması konusunda bir anlaşmazlığa " atıfta bulundu.
Anlaşmazlıkların nedeni hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi ve teslimat kısıtlamalarının seviyesini belirtmedi. Fransa Enerji Bakanı Agnes Pannier-Runacher, Moskova'yı gaz ihracatını silah olarak kullanmakla suçladı.
Ayrıca Fransa'nın "tedariklerin tamamen kesintiye uğraması gibi en kötü senaryoya hazırlıklı olması gerektiğini" söyledi.
Rusya halihazırda ruble ödeme sorunları yüzünden Polonya, Bulgaristan, Finlandiya, Hollanda ve Danimarka'nın gazını kesmiş durumda. 

Yorumlar (0)
banner6