banner6

Vakalar ikiye katlandı

Dünya 01.06.2022, 17:49
147
Vakalar ikiye katlandı

Maymun çiçeği vakaları birkaç günde iki katına çıktı. Sağlık uzmanları, virüsün bağışıklığı baskılanmış hastalar ve yaşlılar gibi savunmasız insanlara yayılması halinde durumun endişe verici olacağını açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği virüsünün şimdiye kadar 30 ülkede tespit edildiğini ve endemik olmadığı (Orta Afrika ve Batı Afrika harici) ülkelerde doğrulanmış en az 550 vakasının olduğunu açıkladı. Böylelikle, maymun çiçeği virüsünün endemik olmadığı yerlerdeki vaka sayısı birkaç günde, neredeyse iki katına çıkmış oldu. Konuya ilişkin bir açıklama yapan DSÖ yetkilisi, "Salgının aynı anda birden fazla yerde gerçekleştiği göz önüne alındığında, gördüğümüz şey gerçekten farklı. Böyle bir durum daha önce görülmedi" dedi. Sağlık uzmanları, virüsün bağışıklığı baskılanmış hastalar ve yaşlılar gibi savunmasız insanlara yayılması halinde durumun endişe verici olacağını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) maymun çiçeği hastalığı için teknik lideri olan Rosamund Lewis, kurumun şu anda dünya çapında virüsün endemik olmadığı ülkelerde 550'den fazla maymun çiçeği vakası doğruladığını açıkladı.

“DAHA ÖNCE GÖRÜLMEDİ"

Lewis, "Bugün DSÖ'nün altı bölgesinin dördünde 30 ülkede 550'den fazla onaylanmış vakamız var. Salgının aynı anda birden fazla yerde gerçekleştiği göz önüne alındığında, şu anda gördüğümüz şey gerçekten oldukça farklı. Göreceli olarak kısa bir süre içinde ortaya çıkan vakaları görüyoruz. Birkaç gün içinde, birkaç hafta içinde 500'den fazla vakaya sahip olduk. Böyle durum daha önce görülmedi" diye konuştu.

İKİ GÜNDE İKİ KAT ARTIŞ YAŞANDI

Hafta sonu yapılan bir güncellemede DSÖ, virüsün endemik olmadığı 23 ülkede 257 onaylanmış maymun çiçeği vakası ve yaklaşık 120 şüpheli vaka hakkında rapor aldığını açıklamıştı.

Diğer taraftan Lewis, DSÖ'nün salgının kaynağını bilmediğini belirterek, ülkeleri vakaların daha büyük bir salgına dönüşmesini önlemek için çalışmaya çağırdı.

Lewis, "Maymun çiçeği vakalarının ve kümelerinin, DSÖ'nün çok farklı coğrafi bölgelerinde ve endemik olmayan ülkelerle bilinen epidemiyolojik bağlantıları olmadan ilk kez aynı anda rapor edildiği göz önüne alındığında maymun çiçeği virüsüne ilişkin önlemler artırılmalıdır. Bu virüs kendini bir insan patojeni olarak belirleme fırsatını kullanırsa ve küçük çocuklar ve bağışıklığı baskılanmış kişiler gibi ciddi hastalık riski yüksek gruplara yayılırsa, halk sağlığı riski yüksek olabilir" diye konuştu.

DSÖ, sağlık uzmanlarını döküntü, ateş, şişmiş lenf düğümleri, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları ve yorgunluk gibi olası semptomları yakından izlemeye ve bu semptomları olan herkesi test etmeye çağırdı.

"KÜRESEL BİR SALGINDAN ENDİŞE EDİLMİYOR"

Öte yandan Lewis, şu anda maymun çiçeğinden kaynaklanan "küresel bir salgından endişe edilmediğini vurguladı.

Lewis, “Virüs yeni değil. DSÖ, maymun çiçeği virüsü için bir araştırma gündemi ve araştırma öncelikleri oluşturmak için bu hafta toplanacak. Daha önce oradaydı ve üzerine inşa edebileceğimiz bir temel bilgimiz var, ancak hala birçok soru var" dedi.

Yorumlar (0)
23°
açık