banner26

Baybars'ın "Nüfusumuz kaç" sorusuna, Dursun Oğuz'dan yanıt: “Nüfus bilinmeli”

Güncel 31.10.2023, 15:54 31.10.2023, 15:10
77
Baybars'ın "Nüfusumuz kaç" sorusuna, Dursun Oğuz'dan yanıt: “Nüfus bilinmeli”
banner32

Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, nüfusun kaç olduğunu sordu, Dursun Oğuz ise KKTC’nin nüfusunun bilinmesi gerektiğini söylemekle yetindi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün Gazimağusa Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, “Nüfusumuz kaç? Nüfus Politikanız ne?” konulu güncel konuşma yaparak, nüfusun bilindiğinin söylendiğini bu nedenle nüfusun açıklanmasını istedi.

Özellikle vatandaş nüfusun bilinmesi için adım atılmadığını, aksine geriletildiğini ifade eden Baybars, MAKS projesinin bitirilmesine yönelik adım atılmadığını da kaydetti.

Ülkede nüfusun sayılması yönünde ilkel yöntemler tartışıldığını dile getiren Baybars, MAKS projesinin olduğu noktada saydığını söyledi.

“Nüfusu söyleyememek övünülecek bir şey değil, ayıptır” diyen Baybars, nüfusu bilmenin üzerine bir de nüfus politikası inşa etmek gerektiğini kaydetti.

Çalışma hayatında vatandaş olmayan nüfus sayısının ne olduğunu soran Baybars, eğitimde yaşanan sıkıntıların nüfus politikasızlığı nedeniyle kontrolsüz olarak alınan göçün sonucu olduğunu söyledi.

“İçişleri Bakanı çağ nüfusun kaç olduğunu biliyor mu?” sorusunu soran Baybars, plansız bir ülke söz konusu olduğunu belirtti.

OĞUZ

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz da, Baybars’a yanıt vererek, Baybars’ın, yılların sorununu dile getirdiğini ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti.

KKTC’nin nüfusunun bilinmesi gerektiğini söyleyen Oğuz, dijitalleşmeye geçemeyen daireler, altyapı sorunları olduğunu anlattı.

Mevcut durumdan düze çıkmak ve ülkeye gelenin ne amaçla geldiğinin bilinmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Oğuz, “Bunun zapturapt altına alınması lazım” dedi.

Hassas davrandıklarını, sektörlerle sorunları konuştuklarını ifade eden Oğuz, nüfus politikasının devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini belirterek, “Seyretmiyoruz, çalışıyoruz ve konuşuyoruz” dedi. Oğuz, sokaktaki insanın endişesinin kendilerinde de endişesi olduğunu söyledi.

Bir soru üzerine Oğuz, nüfus sayımının olması gerektiğini, İstatistik Kurumu ile konuyu konuştuklarını kaydetti.

VATANDAŞLIK KONUSU

Başka bir soru üzerine KKTC’de Bakanlar Kurulu’nun kökene bakmaksızın vatandaşlık verdiğini ifade eden Oğuz, “Bakanlar Kurulu, köken olarak ayrım yapmıyor” dedi.

Gazimağusa Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars ise yeniden söz alarak, Bakan Oğuz’un sorduğu hiçbir soruya cevap vermediğini belirtti. Baybars, ülkede kayıt altına alınması gereken nüfusun bilinmediğini söyledi.

banner36
Yorumlar (0)
banner6