banner26

"Bu iş AİHM'e kadar gidecek"

banner47

Güncel 24.10.2023, 12:24
84
"Bu iş AİHM'e kadar gidecek"
banner32

Bazı KKTC yurttaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne girişine izin verilmemesinin nedenleri ve çözüm yollarının araştırılmasıyla ilgili Meclis araştırması açılması” önerisinin imza sahibi olan CTP Milletvekili Sami Özuslu, Türkiye’ye girişi engellenen bazı Kıbrıslı Türklerin isimlerini sayarak, yaşadıkları zorlukları anlattı.

Bu sürecin bir ambargo, bir izolasyon olduğunu ifade eden Özuslu, “Hani biz dünyaya açılacaktık?” diye sordu.

Lefkoşa’daki TC Elçiliği’nin neden Kıbrıslı Türklere yardımcı olmadığını sorgulayan Özuslu, “Başvuranlara cevap bile verilmedi. Bu Meclisin, bu sorunu çözme zorunluluğu var. İlgili bakanlıklar kıllarını bile kıpırdatmadılar. Kendi yurttaşına sahip çıkamayan bir kadro olarak karşımızda duruyorsunuz. Gelin, bu araştırma komitesini kuralım ve yürütmenin halletmesi gereken bu konuyu gidelim, iki ülkenin parlamentoları vasıtasıyla Türkiye’nin gündemine getirelim. Eminim ki orada da bir bilgi eksikliği, bir yanlış uygulama vardır” dedi.

Yurttaşların N-82 ve G-82 kodlarıyla Türkiye’ye alınmadığını anımsatan Özuslu, “Orada çok sayıda insan hakkı ihlali var. Bunu tespit edip yola koyulalım. Hep birlikte gidelim, tüm partilerin temsiliyetiyle gidip bu konuyu çözelim” ifadelerini kullandı.

“Bu iş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gidecek. Çünkü burada seyahat özgürlüğünün engellenmesi var” diyen Özuslu, “Türkiye’nin bir daha mahkum edilip, tazminat ödemesini ister misiniz?” sorusunu sordu.

TC Elçisinin de değiştiğini belirten Özuslu, “Metin Bey’e bu olup biteni sormak yok mu? Eminim ki herhangi bir sendikacı veya gazeteci güneye geçerken, ABD’ye giremese, Yunanistan’a sokulmasa, en büyük sesi siz çıkaracaksınız. Kimin yaptığı değil önemli olan… Önemli olan fiilin hukuka uygun olup olmadığıdır” dedi. Özuslu, son olarak Hükümete, bu önergeye destek vermesi çağrısında bulundu.

banner36
Yorumlar (0)
banner6