banner26

Diyarbakır'da "Tatar Parkı"

Güncel 23.11.2022, 17:46
89
Diyarbakır'da "Tatar Parkı"
banner32

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Diyarbakır'da 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Diyarbakırlı şehit ve gaziler anısına yapılan Ersin Tatar Parkı ve Kıbrıs Barış Anıtı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'da bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Diyarbakır Bağlar Belediyesi tarafından adının verildiği ve içerisinde Kıbrıs Barışı Anıtı’nın da inşa edildiği parkın açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun kendisine Ersin Tatar Parkı yapacaklarını bildirmesinin üzerinden 1 yıl geçmeden parkın tamamlandığı bilgisi vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tatar, parka adının verilmesinden büyük onur duyduğunu açıkladı.

Parkın içerisinde yer alan Kıbrıs Barış Anıtı ile şehit ve gazilerin yaşatılacağını vurgulayan Tatar, Kıbrıs Barış Harekatı’nı temsil eden bu anıtın değeri hakkında konuştu ve Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarların korunması açısından 20 Temmuz Harekatı’nın ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

Cumhurbaşkanı, törenin ardından, Diyarbakır Kıbrıs gazileriyle Kıbrıs Barış Anıtı önünde bir araya gelerek, anı fotoğrafı çektirdi.

Bağlar Belediyesi tarafından inşa edilen Ersin Tatar Parkı ve Kıbrıs Barış Anıtı projesi 35 bin metrekarelik alandan oluşuyor. Parkın içerisinde yeşil alan, sosyal donatı alanları ve mesire alanı ile Kıbrıs Barış Anıtı bulunuyor. Anıtta Kıbrıs Barış Harekatı'nda şehit olan Diyarbakırlı şehitlerin isimleri yer alıyor ve açıklamaya göre Türkiye'de inşa edilen ilk Kıbrıs Barış Harekatı anıtı olma özelliği taşıyor.

Kıbrıs Barış Harekatı’na Diyarbakır’dan 535 kişi katıldı, bunlardan 4’ü şehit, 531’i gazi oldu.

Yorumlar (0)
banner6