banner6

Doğu Akdeniz doğal gazı Mısır üzerinden AB’ye iletilecek

Güncel 16.06.2022, 12:42
75
Doğu Akdeniz doğal gazı Mısır üzerinden AB’ye iletilecek

 Doğu Akdeniz ülkelerinin sahip oldukları doğal gazın Avrupa Birliği’ne (AB) Mısır üzerinden götürülmesini öngören bir iş birliği memorandumu, dün Mısır’ın başkenti Kahire’de imzalandı.

Haravgi ve diğer gazeteler, “Doğu Akdeniz Gaz Forumu (East Mediterranean Gas Forum) 7. Bakanlar Toplantısı’nın” dün Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Nataşa Pilidu’nun başkanlığında, telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildiğini belirtirken, AB, İsrail ve Mısır arasında ise, Doğu Akdeniz ülkelerinin doğal gaz yataklarından çıkan gazın AB’ye götürülmesine ilişkin bir iş birliği memorandumunun imzalandığını yazdı.

Gazete, AB’nin Rus doğal gazına bağımlılığını azaltmak için girişimleri çerçevesinde dün bu yönde önemli bir memoranduma imza attığını aktardı.

Haberde, AB Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen, Enerji Komiseri Kadri Simson, Mısır Petrol Bakanı Tarek El Molla ve İsrail Enerji Bakanı Karine Elharrar’ın dün Mısır’daki imza töreniyle, İsrail doğal gazının Mısır üzerinden AB’ye taşınması yönünde önemli bir adım attıkları ifade edildi.

İmza töreni ve yapılan açıklamalara geniş yer veren gazete, Enerji Bakanı Pilidu’nun ise memorandum konusunda dünkü açıklamasında AB’ye destek vermeye hazır olduklarını vurguladığını aktardı.

Telekonferans aracılığıyla “Doğu Akdeniz Gaz Forumu 7. Bakanlar Toplantısı’na” başkanlık eden Enerji Bakanı Pilidu yaptığı açıklamada, AB, İsrail ve Mısır arasında imzalanan memoranduma güçlü destek verdiklerini belirterek söz konusu memorandumun Doğu Akdeniz kaynaklarının AB’nin enerji güvenliğinin sağlanması için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiği iddiasında da bulundu.

Fileleftheros gazetesi ise konuya ilişkin haberini “Doğu Akdeniz Avrupa’ya Daha Da Yakın” başlığı altında verirken, söz konusu memorandumun sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) doğal gaz yataklarını da kapsadığı” iddiasında bulundu.

Gazete, memorandum imzalanması çerçevesinde gerek AB gerekse diğer ülke yetkililerinin yaptıkları açıklamalardan, Güney Kıbrıs’ın söz konusu memorandumun dışında kaldığı mesajlarını vermiş gibi görünmelerine karşın Pilidu’nun dünkü açıklamasında, memorandumun Güney Kıbrıs’ı da kapsadığını söylediğini aktardı.

Habere göre Pilidu açıklamasında, “memorandumda Mısır, İsrail ve AB üyesi ülkeler de dahil bölgedeki diğer herhangi bir kaynaktan gelen doğal gazdan bahsettiğini” iddia ederek “bu çerçevede Kıbrıs olarak, AB’nin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı koymaya hazır olduklarını” vurguladı.

Yorumlar (0)
32°
az bulutlu