banner26

Erdoğan KKTC’ye gelecek

banner47

Güncel 20.06.2024, 14:27
174
Erdoğan KKTC’ye gelecek
banner52
banner32

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram sonrası yoğun bir diplomasi trafiğine hazırlanıyor. Erdoğan, önce Astana'ya ardından Azerbaycan'a resmi ziyaretlerde bulunacak. ABD'de gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'ne katılacak olan Erdoğan, daha sonra KKTC'de düzenlenecek geçit törenine eşlik edecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram sonrası yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirecek. İlk olarak, 3-4 Temmuz'da Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne katılacak olan Erdoğan, burada devlet başkanlarıyla önemli görüşmeler yapacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmesi beklenen Erdoğan, ikili ve bölgesel konuları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve Ukrayna'daki savaşı ele alacak.

Türk dünyasıyla kritik zirve

5-6 Temmuz'da Azerbaycan'a geçecek olan Erdoğan, Şuşa'da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi'ne katılacak. Bu zirvede Türk dünyasıyla ilgili stratejik konular masaya yatırılacak.

NATO ZİRVESİ'NDE BİDEN İLE GÖRÜŞECEK

9-11 Temmuz tarihlerinde NATO Liderler Zirvesi'nde yer alacak olan Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere birçok liderle görüşmeler gerçekleştirecek. Zirvenin ana gündem maddeleri arasında Ukrayna savaşı ve Gazze'deki durum yer alacak.

KKTC'YE ÖNEMLİ ZİYARET

ABD'den dönüşünün ardından, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümü sebebiyle 20 Temmuz'da KKTC'ye gelecek olan Erdoğan, askeri geçit törenine katılacak ve KKTC Meclisi'nde konuşma yapacak. Programa CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i de davet eden Erdoğan, bu ziyaretinde Kıbrıs konusundaki güncel gelişmeleri de değerlendirecek.

banner36
Yorumlar (0)
banner6