banner26

Kıbrıs'ın cinayet manşetine büyük tepki

Güncel 26.01.2023, 13:20
258
Kıbrıs'ın cinayet manşetine büyük tepki
banner6

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB), Kıbrıs Gazetesi’nin bugünkü sayısında cinayet haberi için kullandığı “Aşk cinayeti” manşetini yanlış ve utanç verici bulduğunu belirterek, cinayet haberleri konusunda etik ilkelere uyulması çağrısı yaptı.

KTGB Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, “16 yaşında bir genç kızın 21 yaşındaki bir başka genç tarafından hunharca öldürülmesi tüm toplum bireyleri gibi biz gazetecilerin de yüreğini yaktı” denilerek, meydana gelen olayları hızlı ama doğru biçimde kamuoyuna ulaştırma, halkı bilgilendirme temel görevi olan basın mensuplarının, cinayet haberleri konusunda hassasiyet göstermesinin etik kurallar gereği olduğu belirtildi.

KTGB’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği yıllarca sürdürdüğü çabayla, hem Medya Etik Kurulu’nun oluşumunu ve çalışmasını sağlamış hem de üyeleri için eğitimler düzenleyerek medya etik ilkeleriyle ilgili bir duyarlılık yaratmıştır.

Bu bağlamda, Kıbrıs Gazetesi’nin bugünkü sayısında cinayet haberi için kullandığı 'Aşk cinayeti' manşetinin ve öldürülen genç kızın cesedinin fotoğraflarını yayımlamasının medya etik ilkeleri ile uzaktan yakından alakası yoktur, yanlıştır ve utanç vericidir.

Söz konusu gazete yöneticilerini bu yanlışı tekrarlamamaları için uyarırken, Medya Etik Kurulu’na da gerekli şikayeti yapacağımızı bildiriyor, tüm meslektaşlarımızı da meslek ilkeleri konusunda daha hassas olmaya çağırıyoruz”
TDP

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mine Atlı da, ülkede infial yaratan 16 yaşındaki genç kızın öldürülmesi ile ilgili yaptığı haberden ötürü Kıbrıs Gazetesi’ne tepki gösterdi.

Atlı, yazılı açıklamasında, haberle ilgili atılan manşete tepki göstererek, haberi; “çağ dışı, bilimsellikten uzak ve şiddetin kaynağında yatan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körükleyen nitelikte” değerlendirdi.

Atlı, haber kurumlarının toplum algısını yönetmekte ciddi bir sorumluluk payı ve bu bağlamda kadına karşı şiddet haberlerinde uygulanması gereken kurallar olduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)