banner26

Öğrencilerin paralarını çalan Rektör ve sorumlu, 4’er gün daha tutuklu

Güncel 30.10.2023, 17:45
501
Öğrencilerin paralarını çalan Rektör ve sorumlu, 4’er gün daha tutuklu
banner32

Çok sayıda öğrencinin kayıt parasını çalmakla suçlanan Mağusa’daki Ada Kent Üniversitesi‘38 yaşındaki Rektörü Oytun Sözüdoğru ve öğrenci işleri çalışanına 4’er gün daha tutukluluk verildi

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Giresunlu iş insanı Talip Emiroğlu‘nun sahibi olduğu Mağusa’daki Ada Kent Üniversitesi‘nin henüz 38 yaşında olan Rektörü Oytun Sözüdoğru, geçtiğimiz Cuma günü “öğrenci harçlarını çalmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Sözüdoğru, 29 yaşındaki öğrenci işleri çalışanı Z.Ö ile birlikte, 6 öğrencinin okula yatırdığı 21 bin doları çalmakla suçlanıyor.

Zanlılar bu sabah tekrar mahkemeye çıkarıldı.

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Arif Toroslu zanlıların, müstahdem tarafından sirkat, evrak sahteleme ve tedavüle sürme suçlarından methaldar olduklarını söyledi. Arif Toroslu, zanlıların, 2022-2023 yılı öğretim ücreti karşılığında 6 öğrenciden temin ettiği toplam 21,000 ABD Doları parayı, üniversite muhasebesine yatırmayıp tasarrufuna geçirmek suretiyle çaldığını belirtti. Toroslu, suçunu itiraf eden O.S.(E-38)’nin, 40 öğrenciden harç aldıklarını beyan ettiğini mahkemeye aktardı. Tanık polis, yaptığı soruşturmada zanlıların 24 öğrenciden 93500 dolar, 2370 Euro ve 130000 TL aldığının saptandığını belirtti ve mahkemeden süre istedi. Yargıç Aysu Alakan, talebi onayladı ve zanlıların 4’er gün daha tutuklu kalmasına karar verdi.

OLAY NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTI?

Olay, bir öğrencinin indirim dilekçesinin mütevelli heyet toplantısında görüşülmesiyle ortaya çıkmıştı. Söz konusu öğrencinin okula herhangi bir ödeme yapmadığının görülmesi üzerine, konu polise yansıtıldı.

banner40
Yorumlar (0)
banner6