banner26

Paris açık hava çöplüğü oldu, Eyfel kapandı

Dünya 15.03.2023, 15:50
13
Paris açık hava çöplüğü oldu, Eyfel kapandı
banner6

Fransa'da tartışmalı emeklilik reformuna karşı kitlesel grevlerin 8'incisi yapıldı. Ülke çapında yapılan grev nedeniyle Paris'in simge yapısı olan Eyfel Kulesi ziyarete kapatıldı

Fransa’da tartışmalı emeklilik reformuna karşı düzenlenen kitlesel grevlerin 8’incisi bugün yapılırken, ülke genelinde 200’den fazla noktada gösteri düzenlendi.

Ülkede emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı öngören reforma ilişkin yasa tasarısı yerel saatle 09.00’da Fransız Senatör ve milletvekillerinden oluşan Karma Komisyon’da görüşülmeye başlanırken Genel İş Sendikası (CGT) başta olmak üzere çok sayıda sendikanın katılımıyla bu reforma karşı 8’inci büyük grev yapıldı.

Başkent Paris başta olmak üzere çok sayıda kentte enerji, ulaşım, rafineri ve temizlik dahil farklı sektörlerin çalışanları greve gitti.

Ülke genelinde başkentin yanı sıra Lille, Marsilya gibi kentlerde de protestoların beklendiği grevler kapsamında, bölgesel istihbarat verilerine göre 50 bin ila 80 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde 850 bin kişi, 230 farklı noktada gösterilere katıldı.

TREN SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Fransız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGAC) hafta başında hava yolu şirketlerine, kontrolörlerin grevi nedeniyle Paris Orly Havalimanı’ndaki bugünkü uçuşlarının yüzde 20’sini iptal etme çağrısında bulunmuştu.

EYFEL KULESİ KAPANDI

Öte yandan grev nedeniyle başkentin sembollerinden Eyfel Kulesi bugün kapalı oldu.

7 BİN TON ÇÖP YIĞILDI

Öte yandan reforma karşı temizlik işçilerinin günlerdir devam eden grevi nedeniyle başkent Paris’in sokaklarında çöp yığınları oluştu.

Paris Belediyesi, başkent sokaklarında 7 bin tondan fazla çöpün biriktiğini açıklamıştı.

Fransa'da Ulaştırmadan Sorumlu Bakan Clement Beaune, temizlik işçilerinin hükümetin emeklilik reformunu protesto için gittiği grev nedeniyle başkent Paris'te oluşan "çöpten tepecikler"den Belediye Başkanı Anne Hidalgo'nun sorumlu olduğunu söyledi.

Beaune, France 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, “Paris dev bir açık hava çöplüğüne dönüştü” ifadesini kullandı.

Bu durumdan, Belediye Başkanı Hidalgo’nun sorumlu olduğunu savunan Beaune, “Grevde olan Anne Hidolgo’dur. Hiçbir şey yapmıyor” dedi.

Clement Beaune, temizlik çalışanlarının grevine saygı duyduğunu belirterek, Paris gibi bir kentin Belediye Başkanı’nın çöp yığınlarını görmezden gelemeyeceğini dile getirdi.

Oluşan çöp yığınları nedeniyle yayılan koku ve artan farelerin, kamu sağlığını tehdit ettiğine dikkati çeken Beaune, çağrılara rağmen Belediye Başkanı Hidalgo’nun tepki vermemesinden yakındı.

REFORM İÇİN KRİTİK HAFTA

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini açıklamıştı. Tartışmalı reforma karşı ülke çapında 19 Ocak’tan bu yana birçok kez grev ve protestolar düzenlendi.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede, 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e çıkarılacağını ifade eden Borne, 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme şartı getirileceğini söylemişti.

Reformun, “emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören” en tartışmalı maddesini 9 Mart’ta onaylayan Senato, 12 Mart’ta reformun diğer maddelerini kabul etmişti. Karma Komisyonda bugün görüşülen reform, bir daha Senatoda oylamaya sunulacak, ardından nihai oylama için Ulusal Meclise gönderilecek.

Mecliste salt çoğunluğu bulunmayan iktidar kanadı son günlerde özellikle merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) partisi milletvekillerini reformlarını desteklemesi için ikna etmeye çalışıyor.

Yorumlar (0)