banner26

Dört kişiye KKTC’ye giriş yasağı

Güncel 21.12.2023, 13:43
11
Dört kişiye KKTC’ye giriş yasağı
banner32

‘IŞİD’ ve ‘Baybaşin’ örgüt üyeleri ile ‘silah kaçakçısı’ dört kişi Bakanlar Kurulu tarafından “yasaklı” ilan edildi, KKTC’ye girişlerini yasakladı.

KKTC’de yaşam süren ve terör örgütlerine üye iki kişi ile silah kaçakçısı olduğu ifade edilen bir kişi Bakanlar Kurulu kararıyla “yasaklı göçmen” ilan edildi.

Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararlardan biri, Diyarbakır uyruklu Arjen Sunal ile ilgili. Baybaşin Suç Örgütü'nün üyesi olduğu ve "Heval" lakabı ile bilindiği ifade edilen Bakanlar Kurulu kararına göre, Baybaşin Suç Örgütü'nün Finansmanı ile kurulan ve tümü Mağusa’da da bulunan "Win Win Finans, Fast Direct Döviz Ltd. Vip Srnart Rent A Car Ltd. ve Vip Smart Security Com Ltd." isimli işyerlerinde hissedar olarak bulunuyor.

Kararda, Sunal’ın söz konusu işyerlerinde tefecilik, çek-senet ve finans faaliyetlerinde bulunduğu belirtiliyor.

Bir diğer karar ise 1989 Sovyetler Birliği doğumlu Shamil Kalaev ile ilgili.

Rusya Federasyonu tarafından Interpol nezdinde Kırmızı Bülten ile aranan ve IŞİD üyesi olduğu ifade edilen Kalaev ile ilgili kararda, Türkiye Cumhuriyeti'ne girişinin yasak olduğunun tespit edilmesi nedeniyle yasaklı göçmen ilan edildiği ifade edildi.

Son karar ise Muhammed Hanifi Kulaksız ve Burak Kulaksız ile ilgili.

Bakanlar Kurulu kararına göre iki isim Türkiye’den, Kıbrıs’ın kuzey ve güneyine silah kaçakçılığı yapmak adına araştırmalar gerçekleştirdiği ve Ukrayna’daki bazı gruplara silah satma girişiminde oldukları ifade edildi.

banner36
Yorumlar (0)
banner6