banner26

“Gerekirse, nice Allahverdileri şehit veririz”

banner47

Güncel 08.09.2023, 16:13
23
“Gerekirse, nice Allahverdileri şehit veririz”
banner52
banner32

Rum askerleri tarafından nöbet tuttuğu sırada vurulan Piyade Er Allahverdi Kılıç, şehit edilişinin 27’nci yıl dönümünde anıldı. Üsteğmen Aykut Özkurt vurguladı: “Gerekirse, vatanımız, bayrağımız ve özgürlüğümüz uğrunda nice Allahverdileri şehit vererek haklarımızı sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz”

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde askerlik görevini yerine getirirken, Rum askerleri tarafından nöbet tuttuğu sırada vurulan Piyade Er Allahverdi Kılıç, şehadetinin 27’nci yıl dönümünde nöbet kulübesinin önünde düzenlenen törenle anıldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, 4. Piyade Alay Komutanlığından Piyade Üsteğmen Aykut Özkurt ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yaptı.

Tören, din görevlisi tarafından dua okunmasıyla tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, törende söylenenlerin ve konuşulanların hep ülkede barış, güven ve huzur içerisinde yaşayabilmek için yapılan fedakarlıklar olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, eğer adada bir anlaşma olacaksa, egemen eşitlik, eşit uluslararası statü ve iki devletin iş birliği ile olabileceğini, bunun için de KKTC’nin anlaşmanın bir parçası olması gerektiği mesajını dünyaya, şehitlerin huzurunda vermenin bahtiyarlığını yaşadığını kaydetti.

Tatar, Şehit Allahverdi Kılıç’ı ve diğer şehitleri andı, saldırıda gazi olan Burhan Cihangir’i ve diğer gazileri selamladı.

ÖZKURT

4. Piyade Alay Komutanlığından Piyade Üsteğmen Aykut Özkurt da, Piyade Er Allahverdi Kılıç’ın Mücahitliğinin 11’inci ayında vatani görevini yaparken, İngiliz üs bölgesini geçen Rum askerleri tarafından nöbet kulübesinde 12 kurşun ile kahpece saldırıda şehit edildiğini, aynı saldırıda 4 kurşun isabet eden Burhan Cihangir’in de yaralandığını kaydetti.

Alalhverdi Kılıç’ın babasının, “Allah verdi, allah aldı, vatan sağ olsun ” diyerek evlat acısını yüreğine gömdüğünü belirten Özkurt, Kıbrıs Türk Mücahidi olarak varlığımıza tahammül göstermeyen, özgürce yaşama hakkımıza kast eden düşmanlarımıza karşı Anavatanımızın da desteğiyle imkanların kısıtlı olduğu en zor zamanlarda bile canımız pahasına en şerefli mücadeleyi verdik. Gerekirse, vatanımız, bayrağımız ve özgürlüğümüz uğrunda nice Allahverdileri şehit vererek haklarımızı sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Özkurt, adadaki Türk varlığını yok sayan baskılar karşısında boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

BENAN

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan da, şehitlerin; ülkenin ve milletin en değerli varlıkları olduklarını, özgürlük, bağımsızlık ve vatanın bölünmez bütünlüğünü korumak için canlarını feda ettiklerini kaydetti.

Şehitleri minnet ve rahmet, gazileri saygıyla anan Benan şehitlere; “ Kalbimizdeki yeriniz hep aynı. Sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz, emanetiniz, emanetimizdir” diye seslendi.

“Namerdin elini vatana değdirtmeyeceğiz” diyen Benan, vatanın birliği ve bütünlüğü için mücadele etmenin şehitlere karşı asli görev olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
banner6