banner26

Girne’de dolu dolu 40 gün yaşanacak

banner47

Güncel 04.08.2023, 18:24 04.08.2023, 18:26
223
Girne’de dolu dolu 40 gün yaşanacak
banner52
banner32

Bu ilk kez düzenlenecek ve 40 gün sürecek "Girne Fest 23" 1 Eylül'de başlıyor. Festivale, KKTC, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 200 üzerinde müzisyen, tiyatrocu ve sanatçı katılım gösterecek.

Girne Belediye Başkanlığı talimatı ve Belediye Meclisi kararı ile bu yıl birincisi yapılacak olan ‘GİRNE FEST 23’ 1 Eylül – 10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

Festivale, KKTC, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 200 üzerinde müzisyen, tiyatrocu ve sanatçı katılım gösterecek.

Festivalle ilgili Girne Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi.

Turistlerin Girne’yi ziyaret edecekleri bir zaman dilimi oluşturma hedefi taşıyan festivalin, Ozanköy Pekmez Festivali ile açılarak Zeytinlik Festivali ile son bulacağı ifade edildi.

Ana konser alanı olarak Girne Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nun kullanılacağı festival; Ramadan Cemil Meydanı, Kaşgar Court, Karaoğlanoğlu Plajı, Ozanköy, Zeytinlik köyü bölgelerinde bütünlüklü bir şekilde gerçekleşecek.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, ‘GİRNE FEST 23’ kapsamında çok sayıda kültür sanat ve spor etkinliğinin hayat bulacağını, dolu dolu 40 gün yaşanacağını söyledi.

Festivalin ana amacının başta Girne olmak üzere ülke turizmine katkı sağlamak olduğunu dile getiren Şenkul, festivalin devamlılığı ile eylül ayında Kıbrıs’a gelmenin bir ayrıcalığa dönüşeceğini kaydetti.

Ülkede yaşayanlar için festivalin “tüm dertlerden sıyrılabileceği bir kültür sanat dönemi” oluşturacağını söyleyen Şenkul, festivalle ilgili detaylı bilgi verdi.

‘GİRNE FEST 23’ festivali için sponsorluk çalışması da gerçekleştirildiğini dile getiren Şenkul, sponsorluk alacak firmalar için 2 aylık süre boyunca medyada görünürlüğü olacağını söyledi.

Manga, Cahit Berkay ve Senfonik Anadolu Orkestrası, Ziynet Sali, Santana Tribute Band, Haluk Levent, Edip Akbayram gibi sanatçıların yer alacağı festivalde ayrıca TC Devlet Tiyatroları’ndan iki oyunu sahnelenecek.

Yine festival kapsamında yerel tiyatro grupları, yerel müzik grupları, antika ve sanat günleri, kahve ve kitap günleri, gastro şarap günleri, amfi tiyatro ve kent meydanlarında yer alacak çeşitli konserler, sergi ve spor etkinlikler düzenlenecek.

Festival ayrıca, ilk kez düzenlenecek olan Girne Belediyesi 1. Uluslararası Müzeler Sanat Sempozyumu’na da ev sahipliği yapacak.

KARAOĞLANOĞLU DENİZ FESTİVALİ

‘GİRNE FEST 23’ ayaklarından birisi olan Karaoğlanoğlu Deniz Festivali’nde su sporları, su altı fotoğrafçılığı yarışması, air badminton, plaj futbolu, kano ve tenis turnuvaları, ilgili federasyonlar koordinasyonu ile yapılacak ve turnuvalar sonunda katılımcılara ödül ve kupalar verilecek.

BİLETLER

Festival kapsamındaki tüm etkinlik biletlerinin www.kibrisbiletcim.com adresinden online olarak satın alınabileceği ayrıca Girne Belediyesi Yeni Hizmet Binası (Danışma), tüm muhtarlık vezneleri ile Lefkoşa ve Girne Deniz Plaza’dan temin edilebileceği açıklandı.

Ana konserler konusunda vatandaşların sıkıntı yaşamaması adına erken bilet alımının önemine dikkat çekilirken, bilet fiyatlarının, Santana Tribute Band için 15 Euro, diğer tüm konserler için ise 200 TL olarak belirlendiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
banner6