banner26

"Raflarda hemen fiyatlar arttı"

Güncel 10.05.2024, 12:10
12
"Raflarda hemen fiyatlar arttı"
banner32

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılının ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün toplandı.

Komisyon üyeleri saat 10.30'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı Salonu'nda bir araya geldi. KKTC'de asgari ücret, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren aylık brüt 27 bin 587 TL ve net 24 bin TL olarak uygulanıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafı temsilcisi Ahmet Serdaroğlu, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu. Serdaroğlu, "Hayat pahalılığının bir maaş artışı olmadığını hükümetimiz prensip olarak kabul etmiştir. Ancak Ocak ayında bu masada konuşulan kamu işçisi emeklisine hayat pahalılığı otomatik olarak yansıması için gereken yasal düzenleme hâlâ yapılmadı," dedi ve hükümetten bu konuda acil eylem beklediklerini ifade etti.

"Özel sektörde sendikalaşma olmadığı sürece bu masanın dağılmaması lazım"

Serdaroğlu, özel sektörde sendikalaşmanın önemine değinerek, "Özel sektörde sendikalaşma olmadığı sürece bu masanın dağılmaması lazım. Refah payını müzakere ederiz ama hayat pahalılığını müzakere etmeyiz. Asgari ücret kamuya ilk giriş ücreti olsa dahi bu sistem ile yıllar içinde geçim ücreti haline gelir ve açlık sınırı altında kalır. Toplu iş sözleşmelerinin süratli bir şekilde düzenlenmesi çok önem taşıyor." şeklinde konuştu.

"Asgari ücret masası pazarlık masası değil uzlaşı masasıdır"

Toplantıda, asgari ücretin piyasaya etkilerine de değinen Serdaroğlu, "Asgari ücret konuşulduğu an itibariyle özellikle tedarikçiler hemen fiyatları yükseltti. Raflar hemen fiyatlar arttı. Fiyatlar yüzde 10 civarında arttı. Asgari ücret politikası çok önemlidir. Asgari ücret arttı diye rekabet ortadan kalkmaz. Rekabet kalite ile olur. Vatandaş geçinemezse kalite nasıl artacak. Açlık sınırı 10 gün önceye göre 26 bin 636 TL’ydi, 10 gün sonra 27 bin 967’ye çıktı. Bu bir denetimi sağlayacak olan hükümetin kendisidir. Açlık sınırına bakarak asgari ücret belirlenmez. KKTC’de yoksulluk sınırı 58 bin 986 TL’dir. Asgari ücret masası pazarlık masası değil uzlaşı masasıdır. Uzatmanın bir anlamı yok bugün asgari ücret belirlenebilir. Hayat Pahalılığının üzerinde refah payı da alınarak bir asgari ücret belirlenebilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner6