banner26

Türkiye’den PGM’ye büyük katkı

Güncel 25.01.2024, 17:48
42
Türkiye’den PGM’ye büyük katkı
banner32

Türkiye, Polis Genel Müdürlüğü filosunu, 10 adet araç, 2 adet polis motosikleti, motosiklet sürücü kıyafeti, laboratuvar, olay yeri inceleme, fotoğrafçılık ve bomba imha malzemeleriyle güçlendirdi

Polis Genel Müdürlüğü (PGM), Türkiye Cumhuriyeti’nin yardımları ile finanse edilerek, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İş Birliği Ofisi kanalıyla satın alınan araçlarla, araç filosunu güçlendirdi.

Polis Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle, PGM’ye, 7 adet panel van tutuklu sevk aracı, 2 adet çift kabin arazi aracı ve 1 adet suv tipi cip araç olmak üzere toplam 10 adet araç teslim edildi.

Törende ayrıca, polisiye olaylara ilk müdahalede ve kriminal olayları incelemede kullanılmak üzere, 2 adet polis motosikleti ile motosiklet sürücü kıyafeti, laboratuvar, olay yeri inceleme, fotoğrafçılık ve bomba imha malzemeleri, Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Polis Genel Müdürlüğü’ne hibe edildi.

Polis Genel Müdürlüğü’nde yer alan Araç ve Malzeme Teslim Töreni’nde, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu araç anahtarlarını, Polis Genel Müdürü Kasım Kuni’ye teslim etti.

Polis Genel Müdürü Kasım Kuni, törende yaptığı konuşmada, Polis Genel Müdürlüğü’nü (PGM) günün koşullarına uygun, daha modern ve çağdaş hale getirmek amacıyla hazırlanan güçlendirme projesi kapsamında; Türkiye Cumhuriyeti’nin katkıları ile satın alınan ve hibe edilen araç, motosiklet ve kriminal malzemelerin, teşkilatın envanterine ve araç filosuna dahil edildiğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yardımlarıyla finanse edilerek, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İş Birliği ofisi kanalıyla satın alınan; 7 adet panel van tutuklu sevk aracı, 2 adet çift kabin arazi aracı ve 1 adet suv tipi cip araç olmak üzere toplam 10 adet aracın PGM araç filosuna dahil edildiğini ifade eden Kuni, ayrıca polisiye olaylara ilk müdahalede ve kriminal olayları incelemede kullanılmak üzere, 2 adet polis motosikleti ile motosiklet sürücü kıyafeti ve kriminal olaylarda kullanılmak üzere, laboratuvar, olay yeri inceleme, fotoğrafçılık ve bomba imha malzemelerinin Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, PGM’ye hibe edildiğini söyledi.

İki polis teşkilatı arasındaki iş birliğinin gerçekleşmesiyle ilgili, Asayiş Daire Başkanı Tolga Yılmaz ve Büyükelçilik İçişleri Müşaviri Özer Korkmaz’a da teşekkür eden Kuni, şöyle devam etti:

“Polis Genel Müdürlüğü’nü, başta eğitimli ve alanında uzman personel olmak üzere, araç - gereç ve teknik donanımla çağın gereklerine uygun olarak donatarak, gelişmiş dünya ülke polis teşkilatları ile yarışır hale getirmek öncelikli görevlerimiz arasındadır.

KKTC PGM olarak bizler bu konuda çok şanslıyız. Konuşmamın başında da belirttiğim gibi anavatanımız, emniyet genel müdürlüğü başta olmak üzere tüm kurumları ile her koşulda yanımızda olmaya devam ederek, halkımızın huzur ve güvenliğinin en iyi şekilde sağlanması ve polis teşkilatının güçlenmesi için her türlü katkıyı bizden esirgememektedir. Güçlü ve donanımlı bir polis teşkilatının varlığı, halkın huzur ve güvenliğinin teminatıdır. Güçlü polis demek, güçlü bir devlet ve refah içinde girişimci bir halk demektir. Bu anlayışla ülkemizin huzur ve güvenliğinin teminatı olan başta polis genel müdürlüğü olmak üzere devletin tüm kurumlarının güçlü bir alt yapıya kavuşması, egemenliğimizin göstergesi ve devletimizin gücünü temsil etmektedir.”

YILMAZ

Törende konuşan TC EGM Asayiş Daire Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Tolga Yılmaz da, KKTC ile ikili güvenlik iş birliği kapsamında personel takviyesi yanında çeşitli iş birlikleri yaptıklarını belirtti. Yılmaz, polisin görünürlüğünü artırmak ve olaylara hızlı intikali amacıyla ve Türk polisi yunus timleriyle yakalanan aynı başarıyı KKTC’de de yakalamak amacıyla 2 yunus motosiklet kıyafet ve teçhizatının da hibe edildiğini, bunun yanı sıra sürüş eğitimi de verildiğini anlattı.

BÜYÜKELÇİ FEYZİOĞLU

TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında kardeşlik hukuku olduğunu ve bir karşılığa dayanmadığını kaydetti.

Aradaki ilişkilerin ortak hayale ve geçmişe dayandığını ifade eden Feyzioğlu, “Geleceğimiz bir” dedi.

Feyzioğlu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’ye yönelik vizyonunun menfaatsiz birlikte olmaya dayandığını, bu strateji çerçevesinde de ezelden beri var olan kardeşlik hukukunu geliştirmek için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan iş birliği anlaşmaları çerçevesinde sürdürülen çalışmaların güzel bir örneğini gördüklerini ifade eden Feyzioğlu, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin desteğiyle Türk polisinin katlılarıyla KKTC polis teşkilatının altyapısının geliştirildiğini söyledi.

Feyzioğlu, PGM’ye 15 adet binek araç ihalesinin tamamladığını ve 120 gün içinde KKTC halkının hizmetine sunulacağını da söyledi.

Polis Genel Müdürlüğü binası tadilatı, Gönyeli polis karakolu yenilenmesi, araç bakım onarımlarının yapıldığını ifade eden Feyzioğlu, araç gereç altyapısının geliştirilmesi ve geleceği yakalamak için de çalışıldığını belirtti.

İtfaiye Genel Müdürlüğü’ne ciddi katkıların yapıldığını, halkın güvenliği için donanımın artırılacağını ifade eden Feyzioğlu, görevde 1 yılını tamamladığını ve buraya gelirken içindeki bağlılık ve aşkın, milli davaya ülkeye bağlılığının, bu başarıları sağladıkça misliyle arttığını söyledi.

Yorumlar (0)
banner6