banner26

İngiltere'de yeni başbakan belli oldu

Dünya 24.10.2022, 16:12
37
İngiltere'de yeni başbakan belli oldu
banner6

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderlik yarışının düğümü çözüldü. Ülkenin yeni başbakanı geçen hafta istifa ettiğini açıklayan Liz Truss'ın ardından Rishi Sunak oldu.

İngiltere'de eski Başbakan Boris Johnson, Muhafazakar Parti liderlik yarışından çekilerek ülkenin eski maliye bakanı olan Rishi Sunak'ın önünü açtı.

Johnson, "Doğru zaman olmadığını düşünüyorum" demişti.

Johnson, adaylık için gereken 100 milletvekilinin desteğini aldığını öne sürmüş, "Parlamento'da partiniz bir bütün değilse, hükümeti etkili bir şekilde yönetemezsiniz" demişti. Ayrıca, 2024 seçimleri için adaylık sinyali veren eski başbakan, "2024'te partiye zafer kazandırabilmek için iyi bir yerde olduğumu düşünüyorum" açıklamasını yapmıştı.

JOHNSON DESTEKLEYİCİLERİ SUNAK'IN TARAFINA GEÇTİ

Rishi Sunak, Muhafazakar milletvekillerinin yarısından fazlasının desteğini aldı.Sunak, saat 13: 30 itibariyle 182 milletvekilinin desteğini aldı, bu da mecliste sandalyesi olan Muhafazakarların toplam sayısının yüzde 51'ine denk geliyor. Daha önce, Johnson'ı destekleyen kişilerden şimdiki veya eski kabine bakanları James Cleverly, Nadhim Zahawi ve Priti Patel, Sunak'ı destekledi.

MORDAUNT YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Rishi Sunak'ın en yakın rakibi Penny Mordaunt ise milletvekillerinden yeterince destek toplayamadı ve adaylıktan çekildi. Mordaunt, Sunak'a desteğinin tam olduğunu ifade etti.

Muhafazakar Parti'nin yetkili organı olan 1922 Komitesi, başkanlık yarışında aday olacakların en az 100 millletvekilinin desteğini alması gerektiğini açıklamıştı. Mordaunt'un topladığı milletvekili destek sayısı ise 20'li sayıları aşamadı.

Mordaunt, bugün saat 16'ya kadar gerekli desteği bulamadığı için ve başbakanlık yarışından çekildiği için Sunak 1922 Komitesi tarafından Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve İngiltere'nin başbakanı ilan edildi.

Yorumlar (0)
12°
az bulutlu